Szukaj:

Kto wystawia Deklarację Zgodności?

Wpis dodano: 2008-03-24

Deklaracja Zgodności jest w każdym wypadku dokumentem wystawianym, przez producenta lub w wypadku, gdy producent ma siedzibę poza obszarem wspólnego rynku (27 państw Wspólnoty Europejskiej, Liechtenstein, Szwajcaria, Norwegia i Islandia) przez jego uprawnionego przedstawiciela znajdującego się w obszarze jurysdykcji europejskiej. Jeżeli w procesie oceny zgodności, udział bierze Jednostka Notyfikowana, to nie wystawia ona Deklaracji zamiast producenta, lecz jedynie Świadectwo Oceny Zgodności. W treści samej Deklaracji producent powołuje się na to Świadectwo wymieniając jego numer, a także nazwę, adres i numer notyfikacji jednostki, która w procesie uczestniczyła.
 
W zależności od przedmiotu deklaracji udział Jednostki Notyfikowanej jest wymagany lub nie. Na przykład Dyrektywa ATEX (urządzenia do stosowania w atmosferach zagrożonych wybuchem) wymaga wsparcia takiej Jednostki Notyfikowanej. Wsparcie jednostki notyfikowanej nie jest wymagane dla urzadzeń elektrycznych nieiskrzących przeznaczonych do pracy w strefie 2 zagrożenia wybuchem. W tym przypadku wystarczy deklaracja zgodności wystawiona przez producenta.
Oczywiście producent może zawsze z własnej woli taką Jednostkę wykorzystać do współpracy, aby umocnić się w przekonaniu, że jego produkt spełnia wymagania. Można korzystać z pomocy zarówno Jednostki Notyfikowanej krajowej, jak i z dowolnego innego kraju członkowskiego. Notyfikacja ma bomie charakter międzynarodowy.

kategoria: FAQ

Oceń ten wpis:

Głosy: 3.5/10 (268 głosów)

Komentarze (7) Dodaj swoją opinię
2008-09-04 |  POLAK MAREK[-]
Wolno pisać wszystko, ale na takim forum nie wolno popełniać ,błędów a takim jest stwierdzenie że ATEX wymaga udziału jednostki notyfikowanej w każdym wypadku. Ten kto to napisał niech to poprawi.
2008-09-05 |  Wiesiek[-]
Super że ludzie wnikliwie czytają i wskazują błedy ale może Pan Marek by wyjaśnił jak to dokładnie jest przy certyfikacji ATEX i administrator naniesie poprawkę.
pozdrawiam
2009-10-13 |  Waldemar K[-]
To jak jest z oceną w przypadku EX ?
2009-10-13 |  Waldemar Kudliński[-]
To jak jest z oceną w przypadku EX ? (zapomniałem sie podpisać do końca)
2010-05-10 |  Płocczanin[-]
Pan "Polak Marek" nabrał wody w usta więc może mu pomogę. Wsparcie jednostki notyfikowanej nie jest wymagane dla urzadzeń elektrycznych nieiskrzących przeznaczonych do pracy w strefie 2 zagrożenia wybuchem. W tym przypadku wystarczy deklaracja zgodności wystawiona przez producenta.
Myślę, ze to "Polak Marek" Miał na myśli.
Pozdrawiam
2014-05-21 |  JARO[-]
A czy jest jakaś norma lub ustawa, która w jednoznaczny sposób określa, że nie ma potrzeby wsparcia Jednostki Notyfikowanej dla certyfikowania lub deklaracji zgodności urządzeń strefy 2?
Pytałem w wielu miejscach o jednoznaczne sprecyzowanie i do tej pory dla bezpieczeństwa instytucje te twierdzą, że trzeba certyfikować takie urządzenia przy pomocy Jednostki Notyfikowanej.
2018-03-23 |  Dominika[-]
W ramach aktualizacji z 2015 warto dodać że: Deklarację zgodności wystawia
producent wyrobu lub jego upoważniony przedstawiciel. Żadna inna jednostka, w
tym jednostka przeprowadzająca badania wyrobu, nie jest uprawniona do podpisana
deklaracji. Laboratorium, które wykonuje badania może przekazać producentowi
certyfikat zgodności, który zwykle jest równoważny stwierdzeniu, że wyrób
spełnia wymagania norm związanych z daną dyrektywą europejską.

Po więcej informacji zapraszam na stronę: http://obac.com.pl/deklaracja-
zgodnosci-we
Zostaw komentarz: